مقالات فروشگاه

محصولات ارگانیک به چه محصولاتی گفته می شود؟

محصولات ارگانیک به چه محصولاتی گفته می شود؟

برای داشتن یک زندگی سالم، باید غذای سالم و ارگانیک مصرف کنید.

ما برای سالم زیستن باید از مواد غذایی طبیعی و ارگانیک استفاده کنیم. طی تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، استفاده از مواد غذایی ناسالم می تواند به سلامتی ما انسانها لطمه بزند و سلامتی ما را به خطر بیندازد.

در واقع غذای سالم زیر بنای امنیت غذایی را تشکیل می دهد ، اما چگونه می توان تشخیص داد که مواد غذایی که ما مصرف می کنیم طبیعی و ارگانیک می باشد. با صرف نظر از چگونگی و نگهداری از مواد غذایی، نحوه کشت و تولید این محصولات یکی از راه های شناخت مواد غذایی سالم است.

محصولات ارگانیک از طرف چه کسی مطرح شد

از زمان گذشته تا به حال و آینده که نسل به نسل گفته می شود، هر مواد غذایی به صورت طبیعی مصرف شود خوب است. اما زمانی که از محصولات غذایی سالم صحبت هایی شنیده می شود، سریعا ذهن ما می تواند به فواید غذاهای ارگانیک که عاری از مواد افزودنی و سموم آفت کش است، فکر کرد.

کشاورزی ارگانیک به صورت آگاهانه یا کشاورزی سنتی به این صورت بود که با استفاده از مواد معدنی وجود داشته استفاده می کردند، که منجر به تولید و رشد مواد غذایی سالم می انجامید. که این روش ها بیشتر یا کمتر در اروپا و هند به طور همزمان آغاز شد. کشاورزی طبیعی و ارگانیک توسط یک گیاه شناس انگلیسی به نام سر آلبرت هوارد که اکثراً او را به عنوان پدر کشاورزی ارگانیک مدرن میشناسند. آلبرت هوارد برای اولین بار با استفاده از دانش و روش های نوین علمی به کشاورزی آگاهانه یا سنتی به آن پرداخته است.

در سال 1924 توسط یک اقتصاددان آلمانی به نام اشتاینز ب ا عنوان اقتصاد کشاورزی موضوع غذهای ارگانیک را مطرح کرد که باعث شد افکار عمومی به تولید این محصولات غذایی جلب شود. این موضوع آنقدر گسترش یافت که در سال 1980 میلادی کشور های اروپایی قوانین مربوط به تولید مواد غذایی و کشاورزی به صورت ارگانیک را تصویب کنند و 10 سال بعد یعنی 1990 ستاندارد های مربوط به این محصولات را تدوین کنند.

اولین کشوری که محصولات ارگانیک تولید کرد.

کشور فرانسه اولین کشور در تولید میوه جات، سبزیجات و غلات با برچسب محصولات کشاورزی ارگانیک به بازار ارائه داد. هم اکنون کشور استرالیا 84 درصد از اراضی کشاورزی خود را به کشت محصولات ارگانیک اختصاص داده است که رتبه نخست در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک در دنیا مربوط به کشور استرالیا می باشد. با توجه به این که مصرف کنندگان می خواهند سلامتی خود را تضمین کنند، به محصولات سالم و ارگانیک روی آورده اند.

با توجه به نظرسنجی انجام شده از مصرف کنندگان محصولات ارگانیک

جالب است بدانید که نتیجه های که از طریق نظرسنجی از طرف مصرف کنندگان انجام شده است، محصولات ارگانیک اصالت غذایی بهتری دارند و همچنین خوشمزه هم هستند. آیا می توان گفت که محصولات ارگانیک سالم هستند و سلامتی ما را تضمین می کنند؟

مهمترین شاخص برای تشخیص محصولات کشاورزی ارگانیک چیست؟

برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم محصولات کشاورزی و مواد غذایی ارگانیک که استفاده می کنیم آیا واقعا ارگانیک هستند یا نه باید به نکات زیر توجه کنید.

  1. از سه سال قبل برای کشت گیاهانان ارگانیک با فاضلاب آبیاری نشده باشند.
  2. خاک کشت فاقد فلزات سنگین از نظیر سرب و کلرورپتاسیم باشد.
  3. در زمان رشد گیاه یا هر محصول کشاورزی از علف کش ها، حشره کش ها، قارچ کش ها، آفت کش های، کودهای شیمیایی لارو و تخم کش نیز استفاده نشده باشد.
  4. از تغییرات ژنتیک ، پرتو دهی با اشعه گاما، یونیزان و مواد شیرین کننده و رنگ دهنده های مصنوعی هم در آن به کار نرفته باشد
  5. در تولیدات حیوانی از جمله گوشت ،شیر، و تخم مرغ نباید در زمان رشد از همومون BST گاوی » Bovine Somatotropin « یا آنتی بیوتیک ها مثل تتراسایکلین استفاده نشده باشد که باید خوراک و آب آن حیوانات از نوع ارگانیک تهیه شده باشد.

نظرات کارشناسان تغذیه درباره محصولات ارگانیک چیست؟

کارشناسان و متخصصان تغذیه بر این باورند که افراد تا حد امکان از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنند. به گفته این متخصصان استفاده از محصولات کشاورزی و مواد غذایی ارگانیک شاید قیمت آنها کمی بالاتر باشد، اما این روند مصرف باعت می شود هزینه های درمانی در آینده کاهش یابد. همچنین این کارشناسان عقیده دارند که استفاده از مواد غذایی غیر ارگانیک که از مواد شیمیایی در رشد محصولاتشان و استفاده از هورمون ها برای رشد دام و طیور خود مثل مرغ استفاده می کنند، باعت انواع سرطان ها و بیماری ها از جمله بیماری دستگاه گوارش، بیماری های قلبی، رشد جنین، شیر مادران شیرده و حتی عقیم شدن مردان و قاعدگی زنان تاثیر گذار خواهد بود.

هنگام خرید محصولات ارگانیک به چه چیزی توجه کنیم؟

  1. برای خرید محصولات ارگانیک حتما باید به برچسب موادغذایی ارگانیک توجه کنید.
  2. (100 درصد ارگانیک ): محصولات و مواد غذایی با برچسب 100 درصد ارگانیک به این معناست که در این ماده غذایی یا محصول از هیچ مواد شیمیایی و ... برای رشد آن استفاده نکرده باشند.
  3. (ارگانیک): اگر از این واژه در برچسب محصولات مشاهده کردید به این معناست که در این محصولات دست کم 95 درصد از مواد غذایی ارگانیک استفاده شده است.
  4. (تهیه شده از مواد ارگانیک) : در صورت مشاهده محصولات ارگانیک که روی برچسب آن تهیه شده از اجرای ارگانیک است، این محصول به میزان 70 درصد از اجزای ارگانیک استفاده شده است. برای این مواد غذایی از مهر ارگانیک نمی توانند استفاده کنند.
  5. (ارگانیک در محصولات دام و طیور): گوشت، تخم مرغ، گوشت طیور و لبنیاتی که دارای برچسب ارگانیک می باشند به این معناست این که در رشد آنها از هیچ آنتی بیوتیکی و هورمون رشد استفاده نشده است.

فروشگاه آسولند

کد مطلب: 348 - تاریخ: 1396/10/2 - بازدید: 712